Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz

Anatomi ve tıp literatüründe önemli bir yer tutan Kulak Burun Boğaz (KBB), duyular ve temel yaşam fonksiyonları açısından büyük bir öneme sahiptir. Kulak, işitme ve denge işlevlerinin gerçekleştiği, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak üç bölüme ayrılır. Burun, koku alma ve solunum işlevlerini yerine getirirken, boğaz hem solunum hem de tüketilen besinlerin mideye taşınmasında görev yapar.

Kulak

Kulak, iki temel işlevi olan işitme ve dengeyi sağlar. İşitme, ses dalgalarının reseptörler yoluyla kulak zarını titreştirerek kulak kemikçiklerini harekete geçirmesi ile başlar. Ses dalgaları kemik labirent içindeki perilenfaya, oradan da endolenfa membranına iletilir. Endolenfa'daki dalgalanma, saç kılı şeklindeki reseptörleri uyarır. Bu işlem, sinir impulslarının başlaması ve işitme siniri ile beyne iletilmesiyle sonuçlanır, böylece işitme gerçekleşir. Denge ise iç kulak aracılığıyla sağlanır. İç kulakta bulunan reseptörler, işitme dışında denge ile ilgilidir. Bu reseptörlerin bazıları semisirküler kanalların alt kısmında bulunur, diğerleri ise vestibulumda yer alan sacculus ve utriculus isimli iki küçük zar kesesindedir. Bu keselerden biri başın uzaydaki pozisyonu ile ilgili bilgi depolar, diğeri ise denge duyusunu sağlar.

Burun

Burnun en belirgin özelliği, koku hissini beyne taşıyan koku sinirini içermesidir. Bu sinir, burun boşluklarının üst konka bölgesini örten mukoza kısmına dağılır. Bu yolla alınan koku, koku sinirini etkiler ve beyne iletilir. Burnun önemli işlevlerinden biri, solunum yollarının başlangıcı olmasıdır. Burun deliklerinden burun boşluklarına giren hava, burun arka deliklerinden nazofarinkse gider. Hava daha sonra yutaktan aşağı doğru ilerleyip gırtlak, nefes borusu yoluyla akciğerlere yönlendirilir. Burnun kemik ve kıkırdaktan oluşan iskeleti, solunum yollarının başlangıç kısmında dayanıklı bir hava geçidi sağlar. Ayrıca, burnun bir diğer önemli işlevi, solunan havayı bronşlar ve akciğerler için uygun bir nemlilik ve ısı düzeyine getirmektir.

Boğaz

Boğaz, solunum ve sindirim yollarının orta bölümde buluştuğu bir yapıdır. Bebeklerde gırtlak, dil kökünden daha yukarıda yer aldığından, bebek süt emerken aynı anda nefes alabilir. Erişkinlerde ise yemeğin hava yollarına kaçmaması için refleksler devreye girer ve yemeğin hava borusuna kaçmasını engeller.

Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları

Çokça karşılaşılan kulak burun boğaz rahatsızlıkları:
  • Kulak hastalıkları: İşitme kayıpları, akut veya kronik kulak iltihapları, kulak çınlaması, kulakta iyi veya kötü huylu tümörler, iç ve dış kulak kanalındaki şekil değişiklikleri.
  • Burun hastalıkları: Sinüs iltihapları, nezle, koku bozuklukları, burun tıkanıklığı, şekilsel burun problemleri, burundaki iyi veya kötü huylu tümörler.
  • Boğaz hastalıkları: Ağız boşluğu ve boğazdaki iltihaplar, tümörler, horlama, tıkanma, bademcik hastalıkları, ses bozuklukları, yemek borusu hastalıkları, boyundaki iltihabi hastalıklar ve tümörler.

Kulak Burun Boğaz Tedavisinde Etkin Rol Oynayan Tıp Dalları

  • Otoloji ve Nörotoloji: İşitme ve dengeyi kötü etkileyen kulak hastalıklarının tedavisi.
  • Baş ve Boyun Cerrahisi: Tiroit bezleri de dahil olmak üzere baş ve boyun bölgesinden kaynaklanan iyi ve kötü huylu tüm tümörlerin tedavisi.
  • Yüz Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahisi: Yüz ve boyun bölgesindeki estetik ve onarım amaçlı cerrahi müdahaleler.
  • Rinoloji: Sinüs hastalıklarının tedavisi.
  • Laringoloji: Gırtlak ve yutma ile ilgili hastalıkların tedavisi.
  • Alerji: Kulak, burun ve boğazı etkileyen alerjik reaksiyonların tedavisi.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğazda Nodül Nedir?

Boğazda Nodül Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?