Boğaz Gargarası Yapılışı
22 Haziran 2024

Boğaz Gargarası Yapılışı

Boğaz Gargarası

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte boğaz ağrılarında önemli bir artış gözlemlenmektedir. Havanın soğuması, boğaz enfeksiyonlarının ve ağrılarının artmasına neden olabilir. Ancak soğuk hava doğrudan boğaz ağrısına neden olmaz. Çeşitli hastalıklar boğaz ağrısına yol açar. Bu hastalıklar arasında grip ve nezle gibi üst solunum yollarını etkileyen rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu tür hastalıklar boğaz ağrısına, yutkunmada zorluk çekmeye neden olabilir. Boğaz ağrısı ilerlediğinde, yani enfeksiyon arttığında, ağrı daha da şiddetlenir ve boğazın kapanmasına, nefes alıp vermede zorluk yaşanmasına neden olabilir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısı yalnızca enfeksiyondan kaynaklanmaz. Sigara tüketimi veya sigara içilen ortamlarda bulunmak, tozlu ortamlarda olmak ve havanın çok kuru olması boğaz ağrısına neden olan faktörler arasında yer alır.

Boğaz ağrısı için sürekli doktora gitmeye veya sürekli ilaç kullanmaya gerek yoktur. Bu durum, hafif boğaz ağrıları için geçerlidir. Sürekli ilaç kullanmak insan sağlığı için de pek uygun değildir. Evde, doktora gitmeden doğal yöntemlerle boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Bu yöntemlerden biri de tuzlu su ile boğaz gargarası yapmaktır. Tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz ağrısına neden olan mukoza tabakasının iltihaplanmasına oldukça iyi gelir.

Boğaz Gargarası Nasıl Yapılır?

İlk olarak, yarım su bardağı ılık suyun içine bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Tuz eriyene kadar karıştırın. Tuz eridikten sonra ağzınıza tuzlu sudan alın ve başınızı biraz arkaya doğru yaslayarak boğazınıza gelecek şekilde gargara yapın. Ortalama 20-30 saniye kadar gargara yapmanız yeterlidir. Bu işlemi günde üç defa tekrarlarsanız, ağrının geçtiğini fark edeceksiniz.

Boğaz Ağrısını Hafifletmek İçin Diğer Yöntemler

Boğaz ağrısını hafifletmek için başka doğal yöntemler de bulunmaktadır:

  • Sıcak içecekler tüketmek (bitki çayları, ballı sıcak su)
  • Bol su içmek
  • Nemlendirici kullanarak ortamın nem dengesini sağlamak
  • Pastil ve boğaz spreyleri kullanmak

Bu yöntemler, boğaz ağrısını hafifletmek ve rahatlatmak için etkili olabilir. Ancak, boğaz ağrınız uzun süre devam ederse veya şiddetlenirse mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız.

Geçmiş olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğazda Yara Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Yara Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boğaz Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?