Boğaz Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Boğaz Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Tıkanması

Boğaz tıkanması, genellikle bir hastalık sonucu meydana gelir. Ayrıca boğazda oluşan tıkanmanın sebepleri, yediğiniz yiyeceklerin boğazda takılması veya boğaza yabancı bir maddenin kaçması olabilir. Eğer yabancı bir madde boğaz yoluna takılmışsa ve nefes almakta zorluk çekiyorsanız, derhal bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Hiç vakit kaybetmeden boğaz yolunu açacak tedbirleri almak gerekir. Eğer boğaz tıkanması bademcik şişmesi veya enfeksiyon gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa, bu durumda da iyileştirici tedavi için bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bitkisel çözümler ve doğal yöntemler de denenebilir.

Boğaz Tıkanmasını Gidermek İçin Yapılması Gerekenler

Sırt Bölgesini Ovmak

Boğaz ağrısını hafifletmek için sırt bölgesi hafifçe ovulabilir. Boğazda oluşan yumru hissi için sırt bölgesini ovmak oldukça yararlıdır. Boğaz tıkanması giderilirken aynı zamanda öksürük de hafifler. Bu yöntem nefes almayı da kolaylaştırmaktadır.

Su İçmek

Su içmek sindirimi kolaylaştırır ve boğaz tıkanmasına çok iyi gelir. Bu nedenle su tüketiminin artırılması tavsiye edilmektedir. Gün içinde on veya on iki bardak su içilebilir. Ayrıca taze meyve ve sebze suları da faydalıdır. Bitkisel sıcak çaylar da boğaz tıkanmasına iyi gelir.

Haşlanmış Pirinç

En iyi ilaçlardan biri de biraz haşlanmış pirinç yemektir. Boğaz tıkanmasını gidermek için en etkili yöntemlerdendir. Haşlanmış pirinç yemek boğazı yatıştırır ve midenin rahatlamasına yardımcı olur. Haşlanmış pirinç aynı zamanda boğaz yapısının tahriş olmasını engeller.

Çiğ Yumurta İçmek

Çiğ yumurta içmek boğaz tıkanmasını engeller ve öksürüğü yumuşatır. Ancak çiğ yumurta tüketimi dikkatli yapılmalıdır ve hijyenik koşullarda hazırlanmalıdır.

Akasma Kökü

Akasma, terapötik özellikleri ile bilinmektedir. Akasma kökü ile yapılan çay boğaz tıkanması için oldukça iyidir. Boğaz tıkanıklığını gidermektedir. Bir miktar akasma kökü suyu kaynatılır ve içine biraz esmer şeker ve sirke ilave edilir. Bu karışım iyice kaynatılır ve boğaz tıkanıklığını gidermek için günde iki veya üç defa içilmesi gerekir.

Gıda Püreleri

Gıda püreleri boğazın tahriş olmasını engellemektedir. Gıda püreleri boğazı yumuşatır; özellikle papaya püresinin yenilmesi tavsiye edilir. Yumuşak ve kolay yenildiğinden dolayı boğaz tıkanmasına çok iyi gelir. Boğazda olabilecek yaralanmaları engeller. Sert besinler yerine püreler tercih edilmelidir.

Sirke

Boğaz tıkanması için en etkili çözümlerden biri de sirkedir. Sirke kullanılarak yapılan gargaralar boğazı rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Sirke, ağız içinde oluşan bakterileri öldürdüğünden dolayı ağız kokusunu da önler.

Heimlich Manevrası

Boğaz tıkanması, boğaza bir şeyin takılması sonucu oluşmuşsa Heimlich manevrası uygulanmalıdır. Kişinin arka tarafına geçilir ve boğazı tıkanan kişinin karın bölgesinden eller birleştirilir. Hafif bir şekilde baskı yaparak hava ile oluşan tıkanıklık açılmaya çalışılır. Ancak çok sert hareketler yapmamaya özen gösterilmelidir.

Boğaz tıkanması ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve bu durumlarda profesyonel tıbbi yardım almak önemlidir. Yukarıda belirtilen yöntemler, geçici rahatlama sağlamak için kullanılabilir ancak uzun süreli ve şiddetli belirtiler için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Boğaz Ağrısı Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Ateş Belirtileri ve Tedavisi