Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Özellikle de kış aylarında boğazda ortaya çıkan ve okulların açılması ile oldukça sık görülen çocuklarda boğaz ağrısı, çoğunlukla grip, nezle, burun tıkanıklığı, toz ve kirden dolayı üst solunum yolunun zarar görmesi durumunda oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanır. Boğaz ağrısı yutkunma güçlüğü, eklem ağrısı, ateş, nefes almada güçlük gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu durumda çocuğu rahatsız eder. Çocuklarda boğaz ağrısı basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Bu nedenle çocuklarda boğaz ağrısını dikkate almalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tıbbi tedavinin yanı sıra çocuklarda boğaz ağrısında evde uygulanabilecek bazı önlemler ile bu rahatsızlığın önüne geçilebilmesi mümkündür.


Çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir?

  • Boğaz ağrıları boğazdaki mukozal yapısını iltihaplanması neticesinde ortaya çıkan şişliklerden kaynaklandığı için bu şişliği yok etmek için çocuğa sık sık yarım çay bardağı ılık suyun içerisine biraz tuz ilave edilerek gargara yaptırılması boğaz ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur.
  • Sirke ve bal karışımı boğaz ağrısında oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir. Boğazda meydana gelen bakterileri gidermek için 1 çay bardağı ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırarak günde bir defa bu karışım çocuğa içirilebilir.
  • Boğaz ağrısını gidermek için bol bol ılık su ve nane limon çayı, meyan kökü çayı, papatya çayı, ada çayı, ıhlamur ve zencefil gibi bitki çaylarının tüketilmesi boğazın temizlemesine ve rahatlamasına yardımcı olarak çocuklarda boğaz ağrılarını azaltılabilir.
  • Çocukların yumuşak gıdalar tüketmesine özen gösterildiği takdirde çocuğun yiyecekleri yutması kolaylaşır ve boğazda oluşan tahriş engellenerek ağrılar azalır.
  • Boğaz ağrıları virüslerden kaynaklandığını için bu ağrılardan kurtulmak için çocuğun C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmesi sağlanabilir.
  • Güçlü bir antioksidan olan safran boğaz ağrılarını gidermek için oldukça oldukça etkilidir. Yarım çay bardağı kaynamış suyun içerisine bir tutam tuz ve bir tutam safran ilave edip karıştırdıktan sonra ılık olarak çocuğun gargara yapması boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Bir tencerenin içerisine bir miktar su ilave edip kaynattıktan sonra tencerenin buharına çocuğun eğilerek su buharını soluması solunum yollarının açılmasını sağlar ve boğaz ağrısında oldukça faydalıdır.
  • Diş ağrısında kullanılan karanfil aynı zamanda boğaz ağrısını azaltmak için de kullanılabilir. Çocuğun 1-2 adet karanfili ağzına alıp suyunu emmesi boğaz ağrısına fayda sağlayacaktır.
  • Bunlarla beraber çocukları oldukça huzursuz eden boğaz ağrısından kurtulmalarını sağlamak için evdeki havayı nemlendirmeli, çocuğu kirli ve pis havadan uzak tutmalı ve çocuğun aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketmesine engel olunmalıdır.

Çoçuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Bal ve Limon ile Boğaz Temizleme

Güncel

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur?

Güncel

Boğaz Ağrısı Yutkunma Zorluğu Tedavisi

Boğaz Ağrısı Yutkunma Zorluğu Tedavisi