Boğaz Ağrısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Boğaz Ağrısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Balgam

Soğuk havaların etkisiyle enfeksiyon hastalıkları, özellikle boğaz ağrısı ve balgam, daha sık görülmeye başlanır. Boğaz ağrısı genellikle farenjit olarak adlandırılır ve boğazda enfeksiyon oluşumuna neden olan bakteriler genellikle bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu tür enfeksiyonlar, hastaların %90'ında kendiliğinden iyileşir. Ancak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde antibiyotik tedavisi gerekebilir. Virüslerin neden olduğu boğaz ağrıları ise daha uzun süre rahatsızlık verebilir ve genel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Boğaz ağrısı ve balgamın iyileştirilmesi için evde yardımcı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavilerle hem hastalık süresi azaltılır hem de hastalığın daha hafif atlatılması sağlanır.

Boğaz Ağrısı ve Balgam Nasıl Oluşur?

Boğaz ağrısı ve balgam, çoğunlukla soğuk algınlığına bağlı olarak gelişir. Boğaz ağrısı ile birlikte balgam, kaşıntı, gıdıklanma, burun ve gözlerde sulanma, halsizlik, mide bulantısı, hafif ateş, hafif baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtiler görülebilir. Boğaz ağrısının diğer nedenleri arasında mononükleoz virüsü, krup hastalığı (bir çeşit solunum bozukluğu hastalığı), kızamık, suçiçeği gibi hastalıklar da yer alabilir. Boğaz ağrısı yapan diğer bakteriler ise bademcik iltihabı ve difteri olabilir. Boğaz ağrısına neden olan bir başka bakteri ise epiglotit olarak adlandırılır.

Boğazda ortaya çıkan sorunların hepsi bakteri ya da virüslerden kaynaklanmaz. Kimi zaman klimalar, alerjenler, akarlar, polenler, havanın kuruluğu, vücudun fiziki ve psikolojik olarak zorlanması ve klinik olarak tanımlanan daha birçok neden boğaz ağrısı ve balgam oluşumuna neden olabilir.

Boğaz Ağrısı ve Balgam Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Küçük çocuklar ve yaşlılar, bağışıklık yönünden zayıf oldukları için boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski daha fazladır. Bununla birlikte, nemli ve güneş görmeyen yerlerde yaşama ve çalışma, kimyasal etkenlere maruz kalma ve sigara kullanımı da boğaz ağrısı ve balgam oluşumunu hızlandıran etkenlerdir.

Boğaz Ağrısı ve Balgam Nasıl Tedavi Edilir?

Evde hazırlanabilecek bitkisel çaylar ve diğer doğal tedavi yöntemleri ile boğaz ağrısı ve balgamdan kurtulmak mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler:

  • Ilık ve tuzlu su ile gargara yapmak
  • Günlük sıvı alımını artırmak
  • Sıcak ballı süt içmek
  • Ilık limonlu su içmek
  • Boğaz pastilleri kullanmak
  • Hava nem oranını artırmak
  • Havası kirli yerlerden uzak durmak
  • Vücudunuzu ve sesinizi dinlendirmek
Bunların yanı sıra nane limon çayı, ıhlamur, ada çayı, zencefil çayı gibi bitki çayları içmek hem boğaz ağrısını geçirecek hem de balgam oluşumunu azaltacaktır.

Safran ve acı biber güçlü iki antioksidandır. Ağrıyan boğazınız için yarım çay kaşığı tuzu ve yarım çay kaşığı safranı bir bardak ılık su içine dökerek karıştırın ve gargara yapın. Ağrınızın azaldığını göreceksiniz. Acı biber, genel bir ağrı kesicidir. İçeriğinde bulunan etken madde, beyinde mutluluk hormonu olan endorfin salgıladığından ağrınız hafifleyecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Dert manyağı

10 Nisan 2024 Çarşamba

Yav kardeşim geçmiyor benim Balgamım çok kötü oluyorum bi el atın

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Dert manyağı,

Balgam problemleri çok rahatsız edici olabiliyor, anlayışla karşılıyorum. Öncelikle bol su içmeye özen göstermelisin. Ayrıca, sıcak bitki çayları ve buhar tedavileri de rahatlatıcı olabilir. Eğer sorun devam ederse bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Talayer

Balgamınızın geçmesi için pek bir şey yapamayız sadece öneride bulunuruz ve işe yararsa ne mutlu bize. Balgam sökücü ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Çay, kahve, ıhlamur, nane limon gibi sıcak içecekleri tüketerek boğazınızı yumuşatırsanız daha çabuk iyileşir şimdiden geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Yanma Nedenleri

Boğazda Yanma Nedenleri

Geçmeyen Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısı Çay Tarifi ve Malzemeleri

Boğaz Ağrısı Çay Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Boğaz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi